Mikulášský turnaj v Podolí u Brna 2017

Brno 2017

V neděli 10. 12. se nejmladší mohelnické tygřice kategorie U10 ve složení Ellnerová, Froncová, Grünwaldová, Gürbüz, Kašíková, Kučerová, Lávičková, Macháček, Macháčková, Motejzíková, Navrátilová, Nejedlá a Nosková, zúčastnily mikulášského basketbalového turnaje v Podolí u Brna. Kromě našeho týmu se turnaje zúčastnila další družstva z Podolí, dvě z Brna, Přerova a Rožnova pod Radhoštěm. Již při slavnostním zahájení turnaje bylo zřejmé, že nás čekají těžcí soupeři a soupeřky, věku mnohdy neodpovídajícího dané kategorii.

Jako prvního soupeře nám los určil silné domácí Podolí. Po úvodním hvizdu nám optimismus do žil vlila tryskomyš Áďa Navrátilová, která otevřela skóre prvním košem. Bohužel soupeř nás šňůrou deseti bodů vrátil zpátky na zem do reality a vlastně určil i předobraz průběhu celého turnaje. Po první čtvrtině byl stav skóre 4:14 v náš neprospěch. Soupeř byl prakticky ve všech herních dovednostech lepší, takže bodový rozdíl se v dalším průběhu zápasu jen zvětšoval (7:26, 40:11), až se zastavil na výsledku 13:47. Základním poznatkem ze zápasu bylo neefektivita proměňování šancí. Jak my se na každý koš nadřeme! Ze třinácti hráček a hráčů na soupisce se do skoré zapsaly nakonec jen tři hráčky: Navrátilová 4, Macháčková 4, Nosková 5. Úspěšnost šestek 1/3.

Ve druhém zápase ve tříčlenné skupině jsme měli porovnat síly s Přerovem. Začátek zápasu měl prakticky stejný průběh jako předchozí utkání. Skóre otevřela Máňa Kučerová ukázkovým dvojtaktem, Áďa Navrátilová dala dvě šestky a následovala kanonáda soupeře, kterou ukončila až siréna časomíry. Po první čtvrtině tedy stav 4:16 pro Přerov. Na plac šla další pětka a Mohelnice se začala konečně dostávat do tempa, hrát a bojovat. Amálka Nosková s Eliškou Froncovou ukázaly soupeřkám ostré lokty, ve dvou následujících čtvrtinách daly tři koše a dvě šestky a začali jsme dotahovat. Před poslední částí byl stav zápasu 12:35. Následovala výměna pětek a přišla chvíle Kačky Ellnerové a Ádi Grünwaldové. Holky začaly využívat své výšky a vládly pod košem. Několik chytrých rozehrávek, přehozů a vybojovaných míčů a do rukou soupeře se vkradla nervozita a nejistota. Ukazatel časomíry běžel bohužel rychle a neúprosně a ukončil zápas dříve, než jsme stačili dotáhnout tento obrat do vítězného konce. Výsledné skóre tedy 27:38. Poslední čtvrtina však 15:3 pro Mohelnici! Střelci: Kučerová 2, Navrátilová 4, Nosková 7, Froncová 1, Ellnerová 5, Grünwaldová 8. Úspěšnost šestek 5/8. Jenom ukázka toho, jak dokáže jeden hráč (navíc kluk) v týmu udělat zápas. Nejlepší střelec soupeře Kadeřábek Filip 23 bodů.

Zápas o umístění s Rožnovem měl přinést bitvu zklamaných, bitvu o páté místo. Soupeře jsme měli přečteného z předchozích zápasů a věřili v první výhru sezóny. Holky jsme patřičně motivovali, ale asi nám po zápase s Přerovem došly jak psychické tak fyzické síly. Přišel absolutní kolaps a i přes to, že jsme měli desítky šancí dát koš, tak v poločase jsme prohrávali již 0:20 a po třech čtvrtinách již 4:30. Tím pádem bylo po zápase. Poslední čtvrtina byla již jen ukázkou snahy opravdu těch nejmenších basketbalových elévů, výsledné skóre 5:32, mluví za vše. Střelci: Ellnerová 2, Kučerová 2, Nosková 1. Úspěšnost šestek 1/3.

I přes tři prohry si holky den plný basketbalu užily a nabraly potřebné zkušenosti. Nic není lepší trénink než zápas. Medaile a ceny předávali Mikuláš s čertem, prostě idylické nedělní odpoledne. Naše Simča Nejedlá jako jedna z nejmladších hráček na palubovce dostala ocenění „šikulka týmu“.